Co wybrać na dach-blachę czy dachówkę?

Każdy inwestor staje w pewnym momencie przed faktem wyboru odpowiedniego materiału na dach swojego domu.

Zalety blachy

Produkowane dzisiaj blachy do pokryć dachowych mają różne kształty i kolory,. Niejednokrotnie z daleka do złudzenia przypominają dachówkę.

Blachy dachowe są na pewno odporne na działanie czynników atmosferycznych. Wielu producentów daje na nie nawet 30 lat gwarancji. Gwarancja ta dotyczy nie tylko korozji, ale także utraty kolorów w wyniku znacznych zmian temperatury i działania promieni słonecznych.

Niewątpliwą zaletą blachy jest ich cena. Pokrycie metra kwadratowego dachu może kosztować nawet o połowę mniej niż w przypadku stosowania tradycyjnej dachówki ceramicznej. Na koszty te składa się nie tylko cena materiału, ale także czas pracy ekipy montażowej. Na rynku dostępne są tzw. blachy samonośne. Ich parametry wytrzymałościowe pozwalają na zamontowanie ich bezpośrednio na krokwiach o maksymalnym rozstawie 1,2 m. Specjalny kształt blach samonośnych eliminuje stosowanie łat. Zatem znacząco maleje ilość kubików drewna i impregnatów koniecznych do wykonania dachu.

Warto pamiętać również, że  blacha może być stosowana na dachu o minimalnym nachyleniu 12 stopni.

Wady blachy:

Blacha jest materiałem mało termoizolacyjnym. Co za tym idzie na poddaszu należy układać dodatkową warstwę materiałów termoizolacyjnych. Pewną niedogodnością jest także dźwięk, jaki emituje blacha przy opadach deszczu lub gradu, albo bardzo silnym wietrze. Odgłosy są na tyle intensywne, że dla niektórych domowników mogą stanowić istotne niedogodności.

Zalety dachówki

Z pewnością najmocniejszą stroną dachówki ceramicznej jest jej estetyka i wytrzymałość.
Dach pokryty lakierowaną dachówką jest bardzo odporny na czynniki pogodowe – zarówno „minusowe”, jak i „dodatnie”.

Dach wykonany z ceramicznych dachówek zdecydowanie bardziej wycisza odgłosy padającego deszczu, jak również stanowi doskonałą termoizolację. Dachówki o wiele mniej przyjmują zabrudzenia, przez co dach przez wiele lat wydaje się być jak nowy.

Wady:

Podstawową, ale i jedyną wadą dachu wykonanego z ceramiki jest jego cena. Koszt dachu jest prawie dwukrotnie wyższy niż w przypadku pokrycia blachowego. Zarówno materiał, jak i wykonanie takiego dachu jest tu zdecydowanie droższe. O wiele masywniejsza musi być również konstrukcja nośna dachu. Metr kwadratowy ceramiki waży średnio trzykrotnie więcej niż blachy.

Pamiętajmy, że przy układaniu dachów trudnych, złożonych ze skomplikowanych kształtów, licznych jaskółek, wykuszy, bawolich oczek itp. należy liczyć się z tym, że odpady wynoszą czasem nawet 35 proc., czyli o tyle więcej dachówek musimy kupić.

DLACZEGO WARTO Z NAMI BUDOWAĆ

Na rynku od 1998 r.

Wykorzystywanie nowych technologii

Konkurencyjne ceny materiałów

Doświadczeni pracownicy

Możliwość pracy na materiale powierzonym

Fachowe doradztwo i pomoc prawna