Ogrzewanie w domu pasywnym

Domy pasywne (inaczej energooszczędne) to idealne rozwiązanie dla kogoś, kto dba o optymalne wykorzystanie energii w swoim domu przy jednoczesnym utrzymaniu komfortu termicznego jego mieszkańców.

Istotną kwestią w budowie domu jest kwestia ogrzewania i termoizolacji budynku. Boryka się z nią każdy inwestor. Jaką technologię ocieplenia wybrać, w jakie ogrzewanie budynku zainwestować?

Najistotniejszą cechą domu pasywnego jest jego bardzo duża szczelność i spora grubość materiału izolacyjnego w ścianach i stropie (dachu). Dołożenie do mocno ocieplonego domu jeszcze instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperatorem oznacza, że nawet pozornie nieistotne zyski ciepła z pracy telewizora, komputera czy zmywarki, w tym domu będą mocno podnosić temperaturę.

Maksymalne zredukowanie wszelkich kosztów ogrzewania jest technicznie możliwe, jednak nieuzasadnione ekonomicznie. Nakłady inwestycyjne w trakcie budowy oraz koszty zakupu super wydajnych instalacji wentylacyjnych i służących do przygotowania ciepłej wody użytkowej byłyby zbyt wysokie. W praktyce straty ciepła występują w każdym budynku. Dotyczy to również domów pasywnych. W polskich warunkach klimatycznych nie jest możliwe całkowite zrezygnowanie z ogrzewania. Konwencjonalne instalacje wystarczy jednak zastąpić urządzeniami o mocy grzewczej wynoszącej 1-2 kW. Umożliwi to poprawne regulowanie temperatur w pomieszczeniach oraz zapewni właściwy komfort termiczny nawet zimą. W budynkach pasywnych pod względem opłacalności nieuzasadnione byłoby montowanie pomp ciepła, czy wydajnych kotłów gazowych. W energooszczędnych domach nie ma konieczności wykorzystywania tak efektywnych urządzeń, a dodatkowo inwestycja nigdy by się nie zwróciła. Wystarczą instalacje wspomagające o niewielkiej mocy.

Jednym z systemów dodatkowego ogrzewania budynku pasywnego mogą być powietrzne nagrzewnice elektryczne umieszczone w kanałach nawiewnych wentylacji. Wykorzystywane są one przede wszystkim do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Podnoszenie temperatury powietrza odbywa się dodatkowo, nie przyczyniając się do zwiększonego zużycia energii elektrycznej.
Inną instalacją, która jednocześnie pełni funkcję centrali grzewczej, wentylacyjnej oraz odpowiedzialnej za przygotowanie ciepłej wody są także urządzenia kompaktowe. Ich działanie opiera się na małej pompie ciepła pobierającej ciepło z usuwanego z budynku powietrza.
Obie instalacje można w prosty sposób połączyć z gruntowymi wymiennikami ciepła oraz kolektorami słonecznymi. Zastosowanie całorocznych systemów solarnych pozwala na efektywne wykorzystanie odnawialnego źródła energii i dodatkowe zredukowanie kosztów ogrzewania.

Alternatywą dla urządzeń wentylacyjnych i kompaktowych są piece akumulacyjne. Podłączone do instalacji elektrycznej włączają się jedynie nocą, gdy obowiązuje niższa taryfa opłat za prąd. Zamontowane programatory czasowe umożliwiają włączanie pieców w konkretnym momencie. Ciepło wytworzone w czasie, gdy prąd jest tańszy, jest magazynowane w piecu i stopniowo oddawane w ciągu dnia.

Większe możliwości kontrolowania temperatury od pieca akumulacyjnego statycznego dają kominki opalane peletami. To odnawialne paliwo, oferowane zazwyczaj w postaci granulatu trocinowego. Posiada ono wysoką wartość energetyczną i generuje znikomą ilość popiołów. Wykorzystanie biomasy do ogrzewania domu przyczynia się dodatkowo do redukcji emisji dwutlenku węgla i siarki do atmosfery. Zamontowanie kominka na biomasę nie wymaga dużych nakładów finansowych, a koszty jego eksploatacji ograniczone są jedynie do zakupu peletu, którego ilość w przypadku domu pasywnego nie powinna przekroczyć 1-2 tony rocznie.

DLACZEGO WARTO Z NAMI BUDOWAĆ

Na rynku od 1998 r.

Wykorzystywanie nowych technologii

Konkurencyjne ceny materiałów

Doświadczeni pracownicy

Możliwość pracy na materiale powierzonym

Fachowe doradztwo i pomoc prawna